Przejdź do treści

Nękanie dłużników przez wierzycieli

windykacja, windykatorzy, łamanie praw dłużnika

Nękanie dłużników przez wierzycieli to coraz poważniejszy problem, którym cechuje się agresywna windykacja długów. W większości przypadków czynności te wykonują wyspecjalizowane w tej dziedzinie instytucje parabankowe lub firmy windykacyjne. Nie odmawiając wierzycielom oczywistego prawa do żądania od dłużnika spłaty swoich długów finansowych, należy zaznaczyć, że wiele działań zmierzających do odzyskania długu wierzyciela jest niezgodnych z prawem, biorąc pod uwagę dobra osobiste dłużnika.  

Nękanie dłużników przez wierzycieli to często poruszana kwestia przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stoi niezmiennie na stanowisku, że podmiotom podejmującym działania zmierzające do wyegzekwowania należnych im wierzytelności nie przysługują żadne narzędzia do zastraszania dłużników.  Do działań naruszających dobra osobiste dłużnika zalicza się np. nękanie ciągłymi telefonami, kierowanie telefonicznych i listownych zapytań o sytuację osobistą dłużnika do sąsiadów, współpracowników czy członków rodziny.  Za najdalej idące bezprawne działania windykacyjne należy jednakże uznać nachodzenie dłużnika w jego miejscu zamieszkania, często o różnych porach dnia, a także nachodzenie członków jego rodziny, czy też sąsiadów. 

W zależności od częstotliwości działań wskazanych w przykładach można je uznać za prześladowanie dłużników. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji dłużnik nie jest zmuszony do tolerowania trudnych praktyk windykacyjnych. Dłużnik ma dość szerokie spektrum możliwych działań. Może złożyć skargę do Prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów lub wnieść pozew cywilny przeciwko wierzycielowi w celu ochrony swoich dóbr osobistych. W praktyce sądy często zgadzają się z dłużnikami i stwierdzają, że działania wierzycieli nosiły znamiona nieuprawnionej ingerencji w dobra osobiste dłużnika. Przykładowo niedawne orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu (sygn. I C 1686/16), w którym zakazano dalszych działań godzących w dobra osobiste skarżącego, tj. ciągłe dzwonienie, nękanie, wysyłanie listów i sms-ów. Na mocy tego wyroku pozwanemu nakazano także zapłatę kwoty 15 000 zł. tytułem zadośćuczynienia dla powoda i 15 000 złotych. zł na rzecz WOŚP. 

Nadmienić należy, że natarczywy windykator może również odpowiadać karnie za swoje czyny. Ustawodawca w treści art. 190a § 1 kodeksu karnego określił, iż ten, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  

W skrócie można powiedzieć, że nękanie dłużników przez wierzycieli jest niestety coraz częstszą praktyką, jednak dłużnik ma różne możliwości prawne, aby chronić swoje prawa.  Jednocześnie wspominamy, że pomaganie dłużnikom m.in. w tego typu sytuacjach, jest obszarem, którym zajmuje się nasza kancelaria.
W tej dziedzinie cechuje nas szczególny profesjonalizm, rozległa wiedza i wieloletnie doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *